• Muhammed Aksu, 0542 255 61 45

 

MAKEDONYA & YUNANİSTAN

Üsküp – Gostivar - Ohri – Resne - Manastır - Selanik – Kavala

5 GÜN - 5 GECE

 25-30 AĞUSTOS 2020    

 

AKŞAM ÇIKIŞ: İSTANBUL - İPSALA 25 AĞUSTOS

Akşam saat 22.00 ‘da İstanbul’dan hareket ediyor, gece yolculuğu yapıyoruz.

1. Gün: İPSALA - ÜSKÜP  26 AĞUSTOS

Gece yarısından sonra, gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Yunanistan’a giriş yapıyoruz. Sonrasında Makedonya’ya hareket ediyor;  Başkent Üsküp’e ulaşıyoruz. Burada alacağımız kahvaltı molası ardından; Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan şehir turumuza Mustafa Paşa Cami, Eski Valilik ve Telgrafhane (Günümüzde Balkan Üniversitesi Osmanlı Medeniyeti Araştırma Enstitüsü) ve Kutsal Kurtarıcı Kilisesi’ni dışarıdan görerek başlıyoruz. Tarih boyunca ticaretin kalbi olmuş. Türk Çarşısı, Arasta ve Murat Paşa Camileri, Kapan Hanı, Sulu Han, Bedesten (Bezistan), Çifte Hamam, Davutpaşa Hamamı, Saat Kulesi ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Taş Köprü göreceklerimiz arasında. Ardından yürüyüşümüze ÜSKÜP 2014 PROJE bölgesinde devam ediyoruz. Proje kapsamında yeni dikilen heykelleri ve makyajlanan binaları ile görsel şölene dönüşmüş bu bölgede 2. Filip, Annelik, Büyük İskender, Kiril ve Methodius, Klement ve Neum, Çar Samuel, Justinianus, Selanik Suikastçıları ve Karposh heykelleri, Göz, Sanat ve Özgürlük köprüleri, Makedon Takı göreceğimiz yeni eserlerden bazıları. Makyajlanarak yeni görünümü verilen Ulusal Müze, Mücadele Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Dış İşleri Bakanlığı ve Ristik Saray ise dışarıdan göreceğimiz binalar arasında. Osmanlı Medeniyeti Araştırma Enstitüsü) ve Kutsal Kurtarıcı Kilisesi’ni dışarıdan görerek başlıyoruz. Öğlen yemeğimiz için vereceğimiz serbest zaman sonrası, son olarak dışarıdan Azize Teresa Anı Evi ve Heykeli, Konstantin ve Helena Kilisesi ve tarihi Tren İstasyonu’nu görüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Üsküp’te otelde.

 

2. GÜN: ÜSKÜP –TETOVA – GOSTİVAR 27 AĞUSTOS

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, yol güzergâhımızda bulunan Kalkandelen’e (Tetova) uğruyoruz. Osmanlı mimarisinde kalem işi süslemelerin en güzel örneğini göreceğimiz Alaca Cami’ni ve Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından kurulan Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Gostivara hareket ve otele yerleşme.  Konaklama ve akşam yemeği Gostivar’ da.

3.GÜN: GOSTİVAR - OHRİ 28 AĞUSTOS

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Ohri’ye hareket ediyoruz. Varışımızı takiben yürüyüş turumuza başlıyoruz. Mimarisi çok iyi şekilde korunmuş ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış Ohri Evleri, Aziz Klement, Aziz Neum, Kiril ve Methodius Heykelleri, Çınar Meydanı, Halvetiye Tekkesi, Türk Çarşısı ve Ayasofya Kilisesi (dışardan) göreceklerimiz arasında. Çarşıda vereceğimiz serbest zamanın ardından dileyen misafirlerimizle Ohri Gölü’nde tekne turu yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ohri’de. Dileyen konuklarımız, otelde alınan akşam yemeği sonrası geleneksel Balkan gecesine katılabilir.

4.GÜN: OHRİ – ST. NAUM- RESNE - MANASTIR - SELANİK 29 AĞUSTOS

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası St. Naum Manastırına doğru yola çıkıyoruz. Kilise ve manastır ziyaretlerini gerçekleştirip, yolumuz üzerinde Resne’ye uğrayıp Niyazi Bey Sarayı’nı dışarıdan görüyoruz. Ardından Manastır’a (Bitola) ulaşıyor; varışımızı takiben yürüyüş turumuza başlıyoruz. Osmanlı Çarşısı, ‘Manastır’ın Ortası’ türküsünde söz edilen çeşme, pınar ve havuz, İsakiye Cami, 2. Filip ve Melek Gabriel heykelleri, Şirok Sokak, Pekmez Meydanı, Eleni’nin Evi’ni gördükten sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisini ziyaret ediyoruz. Makedonya’dan ayrılarak Selanik’e yola çıkıyoruz. Şehre varışımızı takiben 1493-1912 yılları arası Kasımiye Cami olarak hizmet vermiş olan Aya Dimitri Kilisesi, eski Osmanlı Hükümet Binası (günümüzde Makedonya Hükümet Binası), EXPO Fuar Alanı, Gallianus Zafer Takı, Rotonda (Hortacı Cami), Venizelos Heykeli, Aristoteles Meydanı, Kordon, Beyaz Kule ve Büyük İskender Heykeli panoramik turumuzda göreceklerimiz arasında. Konaklama Selanik’ te Otelde. Akşam yemeği Selanik’te Restoran’da alınacaktır.

 

5.GÜN: SELANİK - KAVALA – İSTANBUL 30 AĞUSTOS

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evine ulaşıyoruz.  Atamızı doğduğu topraklarda ve evinde andıktan sonra Kavala ’ya hareket ediyoruz. Şehre varışımızı takiben Su Kemerleri, Pargalı İbrahim Paşa Cami (Aya Nikola Kilisesi), İmarethane, Halil Bey Cami, Kavala Evleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve Panagai Kilisesi’ni göreceğimiz yürüyüş turumuza başlıyoruz. Daha sonra Kavala’nın leziz deniz mahsullerini tadabileceğiniz keyifli bir öğle yemeği için mola veriyoruz. Molamızın ardından Kavala Kurabiyesi alışverişimiz için Nea Karvali’de bulunan yerel fırına geçiyoruz. Daha sonra İpsala sınır kapısına hareket ediyor, pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlayıp İstanbul’a geri dönüş yolculuğuna geçiyoruz.

 

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER :
Konforlu araçlar ile ulaşım

Profesyonel rehberlik hizmetleri

Seyahat sağlık sigortası

Programda belirtilen tüm geziler

Feribot geçişleri

Tüm şehir giriş ücretleri ve şehir vergileri

Üsküp / Gostivar / Ohri / Selanik şehirlerinde 4* otellerde konaklama.

4 akşam yemeği / 4 sabah kahvaltısı / (Selanik’te restoranda akşam yemeği)

 

 

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Tüm şahsi harcamalar – Müze giriş ücretleri

Otellerde alınan ekstra içecekler ve harcamalar

Öğle yemekleri-ilk gün sabah kahvaltısı-Dönüş günü akşam yemeği

Akşam yemeklerinde alınan içecekler

Yurt dışı çıkış harcı (Devlete ödenen) – Kişi Başı 50 TL

Vize ücretleri ( 140 € kişi başı)

İsteğe bağlı tüm tekne turları & İsteğe bağlı taverna ve balkan geceleri

 

NOTLAR:

1-ŞİNO TUR  hava, yol ve olağan üstü durumlarda gerekli gördüğü takdirde,  turda, güzergahta ve konaklama bölgelerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ayrıca, şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir.

2-Yeşil pasaport  ve geçerli Schengen vizesi olanların vize almalarına gerek yoktur.

3-Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir.

4-Shengen vizesi alacak yolcularımızın vize için gerekli evraklarını tur tarihinden en az 1 ay önce acentaya teslim etmesi gerekmektedir. Vizenin yetişmemesi ve  vize reddi durumlarında ŞİNO TUR’un sorumluluğu bulunmamaktadır.

5-Tur programı ŞİNO TUR SEYAHAT ACENTASI  kayıt sözleşmesi maddeleri ile bir bütündür.

6-  ŞİNO TUR yolcu ile konsolosluk arasında aracı konumundadır. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda vize vermeme hakkına sahiptir, yolcunun vize alamaması ile ilgili olarak  ŞİNO TUR`un hiçbir sorumluluğu yoktur. ŞİNO Tur sadece aracı kurum görevini üstlenmektedir. Şahsi vize başvurularında  ŞİNO Tur’un herhangi bir yaptırımı ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Tüketiciler bu şartları kabul ederek tura kayıt yaptırmışlardır. 

7 -Yunanistan makamları pasaportunda KKTC girişi olan yolcuların ülkeye girişine izin vermemektedir. Lütfen bu hususa dikkat ediniz.

 

     İnönü Caddesi Murat Reis Mahallesi No: 264 / D KONAK  / İZMİR
Tel: 0 232 464 0 800 / 464 70 80 Fax: 0 232 464 0 300
Email : info@sinotur.com Web  : www.sinotur.com